6 Kasım 2012 Salı

Tencere Bakımının Püf Noktaları


Tencere Bakımının Püf Noktaları

Hangi tencere nerede kullanılır ve bakımları nasıl yapılır?

Çelik tencereler

Bu tencerelerin en önemli özelliği paslanmaz çelikten üretilmiş olmaları. Fakat çelik tencereler de zamanla kararabiliyor. Eğer çelik tencereniz matlaşır sa  yumuşak bir bezi ılık sirkeye batırarak tencereyi iyice ovun. Bol suyla durulayın ve leke bırakmayan bir bezle parlatın. Parlatma işlemi için sirke yerine suyunu sıktığınız limonun kabuklarını da kullanabilirsiniz.

Ayrıca oluşan lekeleri az miktarda amonyak eklediğiniz suyla da ovabilirsiniz. Bir başka yöntem de tencerenin içine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir fincan sirke koyup kanatmaktır  Böylece hem tenceredeki lekeler çıkar hem de matlık ortadan kalkar. Çelik tencerelerin-izin parlaklığını korumak için nemli olmayan bir yerde saklayın. Eğer dibi tutarsa, bir gece tuzlu suda bekletip ertesi gün yıkayın.

Bakır tencereler

Eskiden beri yemekleri lezzetli pişirdiği için en çok kullanılan tencereler bakırdır. Lezzetli pişirdiği doğrudur, çünkü ocağın hararetini dağıtır. Özellikle tane tane dökülen bir pilav pişirmek için bakır tencerenin üstüne yoktur. Fakat kullanımı zordur. Çünkü bakırı kaplayan kalayın zedelenmemiş olması gerekir.

Bu bakımdan yemek tencerede pişer pişmez başka bir bakır olmayan başka bir tencereye alınması ve yemeğin bakır tencerenin içinde muhafaza edilmemesi gerekir. Zira ufak çaplı da olsa zehirlenmelere neden olabilir. Bakır tencerenin bakımını yapmanın en iyi yolu, en eski yöntem olarak bilinen kalaylatma dır  Zaten bakır tencereden yavaş yavaş vazgeçilmesinin nedeni de artık kalaycıların yaygın olarak bulunmamasıdır.

Yeşil Çay, Sarımsak Çayı, Zayıflama ve Garlic Tea