14 Kasım 2012 Çarşamba

Aşure Tarifi 2


Aşure Tarifi

Malzemeler;

  • 1 kg buğday (aşurelik)
  • 5 kg Toz şeker
  • 400 gr pirinç
  • 500 gr nohut
  • 500 gr kuru fasulye
  • 350 gr kuru incir
  • 350 gr kuru kayısı
  • 350 gr kuru üzüm
  • 1 küçük fincan gül suyu

Süsleme için : İri kırılmış ceviz, kuş üzümü, dolmalık fıstık, nar taneleri.


Geceden buğdayı ayıklayıp soğuk suyla ovarak yıkayın. Üzerini 2-3 parmak örtecek şekilde soğuk su koyarak kaynatın ve kaynama başlayınca tencerenin kapağını ve ocağın ateşi kapatılacak. Sabaha kadar sıcak ortamda bekletilen buğdayların şişirilmesi bu şekilde sağlanacaktır.

Nohut ve fasulyeyi de ılık suya koyarak gece boyunca bekletin. Sabah nohudu düdüklü tencerede yaklaşık 60 dakika haşlayın. Aynı anda fasulyeyi de aynı şekilde 60 dakika normal tencerede haşlayın. Farklı sürelerde pişen nohut ve fasulye kullanılabildiği için şöyle bir özelliğe lütfen dikkat ediniz. Nohut ve fasulye öyle pişirilmelidir ki elinize aldığınızda çok pişmiş ama dağılmayacak şekilde olsun. Çünkü aşureye katıldıklarında şeker bunları biraz sertleştirecektir.
(Not: Fasulyeleri sakın süzüp bekletmeyin, parçalanırlar.)

Nohut ve fasulye pişerken şunları yapabilirsiniz:

Yıkanıp küp küp doğranmış kuru kayısılar üzerini kaplayacak kadar su ve 1/2 su bardağı şeker konulmuş küçük bir tencerede haşlanır. Haşlanan kayısılar delikli kepçe ile bir tabağa alınarak bekletilir. Bu sefer yıkanmış kuru üzümler aynı şerbetin içine katılıp haşlanır. Yine delikli kepçe ile kayısıları koyduğumuz tabağa ilave edilebilirler. Diğer tarafta da kuru incirler yıkanıp küp küp doğrandıktan sonra bu sefer sade şekersiz su içinde haşlanır. Yine daha önce haşlanan kuru meyvelerin içine katılırlar. Küçük tencerede kalan az miktardaki şekerli su kapkara olduğu için dökülür.

Sabah tenceredeki buğday suyunu çekmiş lapa vaziyetinde olacağı için; şayet ılık ise ılık su, soğuk ise soğuk su katıp karıştırılıp süzülür. Çok büyük bir tencereye aktarılır. İçine yıkanmış pirinci de ilave edip yaklaşık 10 litre su konulur ve kaynatılmaya başlanır. Kaynama başlayınca önceden haşlanmış nohut ve fasulye ilave edilir. Her malzeme ilavesinde kaynama duraklayacaktır. Dolayısıyla her seferinde kaynamanın başlaması beklenir. Haşlanmış kuru meyveler de katıldıktan sonra bir taşım kaynatılarak içine şeker ilave edilir. Ve tekrar kaynama başlayınca istenirse 1 kahve fincanı gül suyu koyarak 2 dakika kadar daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. İşlem bitmiştir.

Kaselere alacağınız aşurenin üzerine kırık ceviz, kuş üzümü, dolmalık fıstık ve nar taneleri konarak güzelleştirebilirsiniz. İsteğe bağlı malzemeler azaltılıp çoğaltılabilir. Tarçın da serpebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Yeşil Çay, Sarımsak Çayı, Zayıflama ve Garlic Tea